Siedem współczesnych cudów świata

Wielki Mur Chiński, Petra, posąg Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, Machu Picchu, Chichén Itzá, Koloseum, Tadź Mahal to siedem współczesnych cudów świata. 


 

7 cudów świata


7 lipca 2007 w Lizbonie ogłoszono siedem współczesnych cudów świata, budowli zaliczanych do kulturowego dziedzictwa ludzkości. W ogólnoświatowym plebiscycie zorganizowanym przez szwajcarską New Open World Corporation udział wzięło ponad sto.


Wielki Mur Chiński


7 cudów świata - Wielki Mur Chiński

Wielki Mur Chiński to cud świata starożytnego z wieżami i przejściami, ciągnący się przez Chiny od Shanhiguan (nad Zatoką Liaotuńską na wschodzie) do Jiayuguan (w górach Qilian Shan na zachodzie). Jest celem i marzeniem wielu podróżników i jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych na świecie.
Wielki Mur Chiński jest największą budowlą wzniesioną kiedykolwiek przez człowieka. W okresie świetności budowla liczyła ponad 7600 km długości, do czasów obecnych zachowało się ok. 2400 km.
Zgodnie z podaniami Wielki Mur Chiński służył nie tylko jako obrona cywilizacji chińskiej przed barbarzyńcami. Miał też chronić przed… demonami „grasującymi” po nieurodzajnych terenach. Mur nie był budowany w prostej linii, ponieważ wierzono, że demony nie są w stanie przekroczyć zakrzywionych konstrukcji.  


Petra w Jordanii

7 cudów świata - Petra w Jordanii


Petra, wykute w skale starożytne miasto, stolica królestwa Nabatejczyków i zarazem największa atrakcja Jordanii.
Niesamowite miejsce, olbrzymi teren (prawie 100km²), na którym znajduje się podań 800 zabytków. Petra to przepiękna mieszanka sztuki egipskiej, asyryjskiej, mezopotamskiej, hellenistycznej i rzymskiej. Pierwsze osady w okolicy powstawały już 7 tysięcy lat p.n.e.
Wiele budowli tworzących starożytną Petrę zachowało się do dziś i można je zwiedzać. Do najbardziej znanych należą: 

  • Al-Chazna – Skarbiec Faraona – najbardziej znany budynek, umieszczony zaraz przy wejściu do miasta. Ma dwa piętra i ponad 40 m wysokości. Jego przeznaczenie nie jest znane. 
  • Ad-Dajr – największa struktura Petry o wysokości 47 m i szerokości 48 m. Pierwotna funkcja także jest nieznana, w czasach bizantyjskich Al-Dajr służył za klasztor. 
  • Zespół Grobowców Królewskich, czyli groby w formie sztucznych jaskiń o bogato zdobionych wejściach. 
  • Teatr urządzony w stylu rzymskim z miejscami na 10 tysięcy widzów. Stworzony w I w. n.e., później rozbudowany przez Rzymian. 

Brazylijski posąg Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro

7 cudów świata - Brazylijski posąg Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro


Statua ma 30 m wysokości i stoi na 8-metrowym cokole, spoglądając ze szczytu 740-metrowej granitowej góry Corcovado.  
Statua Chrystusa w Rio de Janeiro jest najwyższym pomnikiem Chrystusa na świecie. 
W 1921 r. w kościołach całej Brazylii rozpoczęła się zbiórka pieniędzy na budowę pomnika, który miał upamiętnić setną rocznicę niepodległości Brazylii.  
38-metrowa statua Chrystusa z rozpostartymi ramionami obejmującymi miasto i witającymi przybywających gości została zaprojektowany przez francuskiego rzeźbiarza polskiego pochodzenia Paula Landowskiego. Odsłonięcie pomnika nastąpiło w 1931 roku.


Machu Picchu

Machu Picchu


Mchu Picchu leży wysoko w peruwiańskich górach – 2430 m. n.p.m. w środku tropikalnego, górskiego lasu w prowincji Cuzco. Prawdopodobnie jest najpiękniejszym miastem, jakie stworzyła cywilizacja Inków. Peruwiańczycy uważają kamienną fortecę za symbol tożsamości narodowej i historyczne sanktuarium. 

Miasto było rodzajem „resortu” dla inkaskiej elity – jedna z teorii głosi, że miasto było posiadłością inkaskiego cesarza PachacutiMachu Picchu podzielone było na dwie główne części: część miejską i część agrarną, na której znajdowały się pola tarasowe. Obie części były oddzielone od siebie murem.  
Ruiny miasta (dobrze zachowane) odnaleziono dopiero w 1911 r. Do dziś nie wiadomo, dlaczego Inkowie zbudowali je tak wysoko, odcinając od reszty świata, a mieszkańców skazując na przymusową samowystarczalność. 


Meksykańska piramida Chichén Itzá 

7 cudów świata - meksykańska piramida Chichén Itzá


Chichen Itza to prekolumbijskie miasto Majów położone na meksykańskim półwyspie Jukatan, niedaleko Cancun 
Najcenniejszym zabytkiem Chichen Itza jest świątynia KukulkanaŚwiątynia została wzniesiona na piramidzie schodkowej złożonej z dziewięciu tarasów. Prowadzą do niej schody z czterech stron świata, po 91 stopni na każdej, co łącznie daje 364 stopni. Ostatni, 365. stopień, stanowi wejście do świątyni. Liczba stopni nie jest przypadkowa – oznacza po prostu 365 dni roku słonecznego. 

Świątynia Kukulkana zachowała się w doskonałym stanie, mimo tego, że jej wiek szacuje się na ponad 1500 lat.   


Rzymskie Koloseum 

7 cudów świata - rzymskie Koloseum

Koloseum – Amfiteatr Flawiuszów jest najbardziej znanym symbolem Wiecznego Miasta i jedną z najwspanialszych budowli antycznych, które dotrwały do naszych czasów. Jest on doskonałym świadectwem wielkiego poziomu architektury i budownictwa Imperium Rzymskiego. 

Koloseum – największy starożytny amfiteatr na świecieCzterokondygnacyjny budynek ma 188 m. długości, 156 m. szerkości i 48.5 m. wysokości. Rzymska arena mogła pomieścić około 50 tysięcy widzów. 

Na miejsce budowy wybrano sztuczne jezioro przed Domus Aurea (rzymskim pałacem cesarza Nerona), między wzgórzami Welia, Oppio i Celius. 

Koloseum, a właściwie Amfiteatr Flawiuszów powstało w 80 roku, na zlecenie rzymskiego cesarza, Wespezjana (z rodziny Flawiuszów). Rzymskie Koloseum miało symbolizować potęgę militarną Rzymu, a ponadto było darem dla ludu rzymskiego. Ceremonia otwarcia tej areny do walk gladiatorów, trwała 100 dni i podczas niej miało miejsce niewiarygodne jak na tamte czasy wydarzenie – naumachias. Było to widowisko odtwarzające słynne bitwy morskie. Na ten cel arena zamieniła się w basen i została wypełniona wodą. 


Mauzoleum Tadź Mahal w Indiach

7 cudów świata - mauzoleum Tadź Mahal w Indiach.


To mauzoleum to nie tylko perła architektury, ale i symbol wielkiej miłości. Obiekt został wybudowany nad rzeką Jamuna, w mieście Agra w Indiach, mieszczącej się ok. 200 km od Delhi, czyli dawnej stolicy Indii.  
Kompleks obiektu składa się z głównej świątyni ozdobionej wielką kopułą i olbrzymią bramą, która ma symbolizować wrota do Raju. Świątynię główną otaczają cztery minarety, czyli wieże nawołujące wiernych do modlitwy. Cały zabytek został stworzony z białego marmuru sprowadzonego z oddalonego o 350 km kamieniołomu. 
Mauzoleum zostało wybudowane przez Szahdżahana, wywodzącego się z dynastii Wielkich Magołów, na cześć przedwcześnie zmarłej żony. W 1631 r. ukochana cesarza poniosła śmierć w trakcie porodu czternastego dziecka, mając zaledwie 38 lat. Zgodnie z legendą Mumtaz Mahal przed śmiercią nakazała mężowi spełnienie trzech obietnic: mąż miał się zaopiekować dziećmi, nigdy więcej nie brać ślubu oraz wybudować budynek na jej pamiątkę. Takim oto sposobem został wybudowany jeden z najpiękniejszych obiektów na świecie. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *